Laboratories

Laboratoř hydrodynamické vizualizace

Experiment na hydrodynamické vaně. Hydrodynamická vana. Experiment na hydrodynamické vaně.

V laboratoři hydrodynamické vizualizace se provádějí experimenty, při nichž se zviditelňuje 2D proudění vody. Na základě hydrodynamické analogie mezi prouděním tenké vrstvy vody a dvojrozměrným prouděním plynu lze simulovat toky stlačitelných i nestlačitelných tekutin. Nástrojem pro experimenty je analogové zařízení – unikání modelový stůl vlastní konstrukce i výroby. Vizualizaci lze provádět několika metodami, z nichž nejrozšířenější je metoda nanášení prachových částic na hladinu obarvené vody. Kromě vizualizace proudění lze provádět také velmi přesná lokální měření výšky hladiny a frekvence jejího kmitání.

 

Laboratoř turbulence

Laboratoř turbulence, oddělení globálních optických metod, studie Coandova jevu při neizotermních podmínkách.

Laboratoř turbulence je aktuálně využívána pro výzkum koherentních turbulentních struktur a smykových oblastí (teplotně řízený Coandův jev, strouhalovské jevy, a synthetic jet a j.). Laboratoř je vybavena anemometry CCA, CTA, StremLine a kalibrovacím zařízením DANTEC.

 

Laboratoř optických a termoanemometrických metod

Laboratoř optických a termoanemometrických metod s počítačovým centrem - velínem. Laboratoř je vybavena experimentálním zařízením pro laser-dopplerovské anemometrie LDA, PIV, BSA, termoanemometry, šlírovacím přístrojem ZEISS a dalším příslušenstvím. V rámci výzkumného záměru jsou zde zkoumány nestacionární turbulentní procesy a supersonické směšovací toky v ejektoru.

Oddělení globálních optických metod - šlírovací přístroj Zeiss. Řídicí pracoviště - velín. Laboratorní měření.

Laboratoř tepelně technických měření

Část měření průtoku a cejchování průtokoměrů. Část měření teplot a cejchování termočlánků a odporových teploměrů.

Laboratoř tepelně technických měření je orientována na měření stavových veličin, tlak, tlakovou diferenci, teplotu, relativní vlhkost, rosný bod, rychlost, měření průtoků, fluktanci teploty a rychlosti, spektra fluktancí, cejchování tlakoměrů (cejchovní přístroj Ametek RK pro rozsahy 1 kPa až 1,2 MPa s přesností +- 0,015 %), cejchování termočlánků a odporových teploměrů (cejchovní pec JOFRA ATC-650B, v rozsahu 50° C až 650° C, stabilita +- 0,03° C, bezdotykový infračervený teploměr HORIBA IT-340 s rozsahem -50° C až 500° C s nastavitelnou emisivitou povrchů, měřící ústředny TESTOTERM a AHLBORN).

 

Laboratoř energetických strojů a zařízení

Laboratoř energetických strojů a zařízení je využívána pro charakteristiky ventilátorů, dmychadel a kompresoru (do 3,5 MPa), tepelném čerpadle, sušicí trati, kondenzačním kotli, pro měření tepelných bilancí.

Zkušební trať pro měření charakteristik armatur a čerpadel. Středotlaké turbodmychadlo. Kondenzační kotel a tepelné výměníky.

Laboratoř obnovitelných zdrojů

Část termosolárních kolektorových systémů na střeše budovy TU v Liberci.

Laboratoř obnovitelných zdrojů energie je orientována zejména na solární systémy, fotovoltaické fasádní prvky, termosolární kolektorové systémy a tepelná čerpadla. Výzkum je v laboratoři orientován na zvýšení efektivnosti přenosu tepla, reflexní vlastnosti povrchů a problémy stratifikace v teplých akumulátorech.

 
Část fotovoltaické fasády o výkonu 10kW na budově TU v Liberci, ulici Husova 75 (5.rámcový program EU). Celkový výkon je 20 kW. Celkový pohled na fotovoltaickou fasádu z ulice Husova. Informační panel pro širokou veřejnost.

Laboratoř CFD

Laboratoř počítačové dynamiky tekutin. Laboratoř počítačové dynamiky tekutin.

Laboratoř počítačové dynamiky tekutin (CFD) - pro matematické modelování a numerickou simulaci turbulentních procesů v přenosu tepla a hybnosti (SW : ALGOR, SYMOS, ANSYS FLUENT 13.0 pro 5 master a 12 paralelně aktivních procesů). V počítačové laboratoři se, vedle výzkumných prací, řeší také aplikované výzkumně vývojové práce pro automobilový průmysl, sklářské a textilní obory, plastikářský průmysl, vzduchotechnická zařízení, klimatizační i aerační problémy, tepelně energetické problémy, ekologie spalovacích procesů, chlazení energetických strojů, kavitační procesy, ekologické zátěže v atmosféře aj.

©2011-2016 Pavel Kryštůfek  Nette Framework powered Dibi powered