Hlavním cílem laboratoře je především výzkum přestupu tepla a hmoty v teplených výměnících, optimalizace přenosových jevů, výzkum přenosu a akumulace energie. Mezi další aktivity patří výzkum zvýšení výzkum efektivnosti přenosu tepla, uchovávání tepla v tepelných zásobnících a problematika stratifi kace v teplých akumulátorech. Dále vývoj nových výměníků a optimalizace teplosměnných ploch, výzkum a optimalizace podlahových konvektorů tepla a v neposlední řadě vývoj entalpických výměníků tepla. Z obnovitelných zdrojů energie se aktivity laboratoře zaměřují na solární systémy, fotovoltaické a termosolární kolektorové systémy, tepelná čerpadla a výzkum termoakustického jevu. Dále je v laboratoři prováděno měření charakteristik ventilátorů, dmychadel a kompresorů, měření toků tepla a hmoty, výzkum šíření znečišťujících látek ve vnitřním prostředí.
Laboratoř se orientuje na výzkum a vývoj tepelných výměníků a optimalizaci procesu přenosu tepla a hmoty. Dále na výzkum přenosu a uchovávání teplené energie v akumulačních zásobnících, výzkum obnovitelných zdrojů energie, zejména solárních systémů a tepelných čerpadel, měření charakteristik čerpadel, ventilátorů, dmychadel a kompresorů, měření tepelných čerpadel, měření bilancí tepelných strojů.
Laboratoř kavitace je zaměřena jednak na výzkum chování samostatných kavitačních bublin, tak i výzkum kavitační odolnosti různých typů materiálů. K výzkumu kavitační eroze je využíván ultrazvukový generátor, který urychluje reálné zkoušky kavitační odolnosti realizované na kavitačním tunelu. Ke kavitační erozi dochází nejprve ke zpevňování povrchu a následně až ke kavitačním opotřebení. Kavitace je fyzikálním jevem, který souvisí se vznikem, zánikem a aktivitami makroskopických dutin v kapalině, které nazýváme kavitačními bublinkami. Kavitace je známa především díky kavitační erozi, které způsobuje poškození turbín, čerpadel i dalších hydrodynamických strojů. Při kolapsu kavitačních bublin vznikají vysoké tlaky a teploty, které mohou vést k produkci plazmy. V laboratoři hydrodynamiky se provádějí experimenty, při nichž se zviditelňuje 2D proudění vody. Na základě hydrodynamické analogie mezi prouděním tenké vrstvy vody a dvojrozměrným prouděním plynu lze simulovat toky stlačitelných i nestlačitelných tekutin. Nástrojem pro experimenty je analogové zařízení – unikání modelový stůl vlastní konstrukce i výroby. Vizualizaci lze provádět několika metodami, z nichž nejrozšířenější je metoda nanášení prachových částic na hladinu obarvené vody. Kromě vizualizace proudění lze provádět také velmi přesná lokální měření výšky hladiny a frekvence jejího kmitání.