Informace o tématu

Název práce: Užití materiálů se změnou fáze k akumulaci tepelné energie
Úroveň: Diplomová práce
Pokračování práce: Žádné
Vedoucí práce: Doc. Ing. Václav Dvořák, Ph.D.

+420485353479Odkaz na vyhledání telefoních čísel na telefoním seznamu Technické univerzity.
Konzultant: -
Anotace: Tato práce se zabývá možným užitím materiálů se změnou fáze (Phase Change Material, dále PCM) jako akumulátorů nízkopotenciální tepelné energie. V úvodní části práce je podrobně rozebírán současný stav využití těchto materiálů a vliv na provoz solárních tepelných systémů a tepelných čerpadel. V teoretické části je rozebírána problematika druhu chemických vazeb a vlivu těchto vazeb na vznik a vlastnosti PCM, zejména krystalových hydrátů. Dále je v teoretické části rozebrána problematika analytického a numerického řešení nestacionárního vedení tepla a sdílení tepla konvekcí. V praktické části práce je na několika vypočtených příkladech předveden vliv užití PCM na zlepšení využitelnosti solárních tepelných systémů a tepelných čerpadel. Součástí praktické části práce je návrh zapouzdření PCM a numerický model sdílení tepla zapouzdřeného PCM s okolím. Třetí experimentální část práce se zaměřuje na samotné měření základních provozních režimů ohřevu a chlazení pouzdra s PCM.  
Předpokládaný výsledek:
  1. Proveďte rešerši dostupné literatury na téma využití materiálů se změnou fáze (PCM) k akumulaci tepelné energie.
  2. V rešerši se zaměřte na možnosti zvýšení využitelnosti obnovitelných zdrojů tepelné energie, tj. solárních tepelných systémů a tepelných čerpadel užitím materiálů PCM.
  3. Navrhněte modelové zařízení pro ověření koncepce materiálu PCM zapouzdřeného v obalu s vysokým koeficientem tepelné vodivosti.
  4. Sestavte numerický model výměny tepla mezi zapouzdřeným materiálem PCM a teplosměnným médiem, vypočítejte křivky chlazení a ohřevu kulového kontejneru se zvolenými materiály PCM.
  5. Proměřte základní režimy, tj. ohřev a chlazení kulového kontejneru se zvolenými materiály PCM.
  6. Porovnejte dosažené numerické a experimentální výsledky a proveďte jejich diskuzi.
  7. Formulujte následující závěry: 1 - Vhodnost použitých metod měření a výpočtu na danou problematiku. 2 - Zhodnoťte dosažené výsledky z hlediska použitelnosti kulových kontejnerů s materiály PCM pro akumulaci tepla.
Literatura:
  • Späte F. a Ladener H.: Solární zařízení, Grada Publishing, a.s. 2003.
  • Kolektiv autorů: Motlík J., Šamánek L., Štekl J., Váňa J., Bařinka R., Šafařík M.: Obnovitelné zdroje energie a možnosti jejich uplatnění v České Republice, ČEZ, a.s. Praha 2001.
  • Vacek V., Hlavačka V.: Přenos tepla a hmoty, SNTL Praha 1990.
  • Řehánek J.: Tepelná akumulace budov, ČKAIT Praha 2002.
  • Legras J.: Praktické metody pro řešení parciálních diferenciálních rovnic, SNTL Praha 1960.
Zadavatel: KEZ
Datum zveřejnění: 02.01.2008
Zvoleno dne: 02.01.2008
Zvoleno studentem: Vítek, Marek
Obhájeno dne: 18.06.2008
Obhájeno s hodnocením: Uspěl
Odkaz do stagu: Podrobnější informace o tématu na stag. 
©2011-2016 Pavel Kryštůfek  Nette Framework powered Dibi powered